KAPITAN HENRYK KUCHARSKI NIE ŻYJE

W dniu 25 sierpnia 2018 roku w wieku 95 lat zmarł Henryk Kucharski. Urodził się 3 stycznia 1923 roku we wsi Granice jako syn Anieli z domu Piórkowskiej i Stanisława Kucharskiego.
Któż z nas nie znał wszędzie obecnego, zawsze aktywnego, pogodnego i pełnego pasji Pana Henryka?
Przede wszystkim strażaka, pierwszego druha gminy Teresin, rozpoznawalnego daleko poza jej granicami. Strażaka nie tylko z zawodu, lecz przede wszystkim – z zamiłowania i pasji. Uhonorowany wieloma nagrodami i odznaczeniami resortowymi: Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi, Złotym i Srebrnym Medalem oraz Medalem Honorowym im. Bolesław Chomicza przyznanym przez Zarząd Główny OSP RP,Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, medalem im. Wincentego Witosa za Zasługi dla Ruchu Ludowego. Swoje ostatnie odznaczenie otrzymał w 2016 roku za 75 lat pełnienia obowiązków w służbie pożarniczej !!! Do końca życia pracował w OSP Teresin jako jej Honorowy Prezes i Honorowy Komendant OSP Gminy Teresin. W 2001 roku za zasługi dla lokalnej społeczności Rada Gminy Teresin nadała Panu Henrykowi Kucharskiemu tytuł Honorowego Obywatela Gminy Teresin.
Pan Kucharski był wyjątkowym społecznikiem, inicjatorem wielu ciekawych lokalnych pomysłów, fundatorem przydrożnych kapliczek i krzyży, uczestnikiem praktycznie wszystkich ważnych wydarzeń społeczno – politycznych, patriotycznych oraz świąt i festynów. Mimo zaawansowanego wieku i coraz słabszego zdrowia nie ustawał w swej niezwykle barwnej aktywności.
W 2013 roku Pan Kucharski, imponujący wręcz fenomenalną pamięcią, wydał książkę ,,Okruchy wspomnień ‘’, w której barwnie i niezwykle emocjonalnie opisał swoje życie, a nam młodszym – odtworzył w pamięci Teresin, którego już nie ma. Z upływem lat ,,Okruchy wspomnień ‘’ stały się bezcennym źródłem pamiętnikarskim oraz przewodnikiem po starym Teresinie i okolicach. Żył nie tylko historią, był regularnym i aktywnym uczestnikiem praktycznie każdego spotkania, gdzie rozstrzygały się nasze teresińskie sprawy. Uczestniczył aktywnie w zdecydowanej większości sesji rady gminy w Teresinie. Z jego inicjatywy nadano nazwę Trakt św. Jana Pawła II naszej obwodnicy. .
Odszedł od nas Człowiek – legenda, wyjątkowy, niepowtarzalny. Wraz z Jego odejściem kończy się w dziejach gminy Teresin pewna niezwykła epoka.
Panie Kapitanie !
Nieoceniony Ambasadorze Teresińskiej Ziemi !
W imieniu władz samorządowych Gminy Teresin i jej mieszkańców dziękuję za każdy trud i bezinteresowne zaangażowanie w sprawy naszej małej Ojczyzny. Dziękuję za świadectwo pięknego życia.
Marek Olechowski
wójt Gminy Teresin
Spoczywaj w Pokoju !

Msza żałobna odbędzie się w środę 29.08.2018 r. o godzinie 13.00 w Bazylice w Niepokalanowie.

Wielkość czcionki
Kontrast