Uroczyste odsłonięcie wystawy w Niepokalanowie

„Franciszkanie z Niepokalanowa na przymusowych robotach fortyfikacyjnych w rejonie Sochaczewa 1944 – 1945” to tytuł wystawy, którą uroczyście odsłonięto w Niepokalanowie. We wtorek 1 maja symboliczną wstęgę przecieli: Maciej Małecki, poseł na Sejm RP, Marek Jaworski, zastępca wójta Gminy Teresin, o. Wiesław Pyzio, prowincjał warszawskiej Prowincji Matki Bożej Niepokalanej Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych, a także gwardian Niepokalanowa o. Grzegorz Szymanik, archiwista klasztoru o. Roman Soczewka i płk. Artur Gałecki, dyrektor Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej.

Wystawa przedstawia kilkumiesięczny epizod z życia klasztoru w czasie hitlerowskiej okupacji. Pod koniec wojny wermacht zaplanował linię obrony w okolicach Sochaczewa, a do wykonania ziemnych prac zmuszono pod rygorem pozbawienia życia, między innymi zakonników z Niepokalanowa, jak i siostry zakonne z Szymanowa.

Po uroczystej Mszy św. w niepokalanowskiej Bazylice zebrani obejrzeli w sali św. Bonawentury film dokumentalny o tematyce wystawy. Ponadto złożono kwiaty i zapalono znicz przy „kamieniu pamięci” ofiar katastrofy pod Smoleńskiem. Posadzony został „Dąb pamięci”, który będzie przypominał kolejnym pokoleniom tragiczne chwile okupacji niemieckiej i poległych w czasie wojny zakonników z Niepokalanowa.

Marcin Odolczyk

Wielkość czcionki
Kontrast